Máte nevyužitou půdu? Možná si také představujete, jak pěkný pokoj či dokonce celý byt by z ní mohl být. Předtím, než se pustíte do realizace plánů, je však nutné promyslet a vyřešit různé záležitosti. Jaké konkrétně?
Je opravdu půdní vestavba správným krokem pro vás?
Půdní vestavba přináší zajímavou možnost využití prostoru. Není však pro každý prostor. Vhodnost půdní vestavby se posuzuje podle sklonu střechy, umístění komínu, stavu krovu, možnosti instalace rozvodů, elektřiny a osvětlení a četnými dalšími faktory.
Promyslete vše předem. Jistě nechce během výstavby zjistit, že váš odhad stavu půdy byl nereálný.
Prvním krokem by tedy pro vás mělo být posouzení od statika a architekta. Je možné, že vám statik řekne, že je statika domu poddimenzovaná. Neznamená to, že byste se museli automaticky s půdní vestavbou rozloučit, ale je třeba počítat s dalšími výdaji.
Zkontrolujte také, jestli dřevěné prvky půdy nejsou napadené červotočem a v neposlední řadě je nutné zvážit přístup k půdě. Budete-li budovat schodiště, jeho sklon by neměl být větší než 45 stupňů.
Na co se ještě zaměřit při zvažování půdní vestavby?
– s největší pravděpodobností si budete muset nechat zhotovit nábytek na míru
– vyřešte, jak to bude s okny a světlem v půdní vestavbě
– promyslete, jak budete realizovat vytápění
– předem si určete uspořádání prostoru a zjistěte si, jestli vaše představy jsou reálné
A nezapomeňte na dokumentaci
Pokud bude nutné v rámci stavebních úprav zasahovat do nosných konstrukcí, budete potřebovat stavební povolení na základě projektové dokumentace (od odborníka). Nepotřebujete-li však upravovat prostor tak, aby se měnila konstrukce budovy a vnějšího vzhledu objektu, projekt není nutný.
Nebude-li se v rámci půdní vestavby zasahovat do nosné konstrukce, ale změní-li se užívání části budov, musíte podat ohlášení stavebnímu úřadu.