Rady a tipy

Zelená ochrana fasády

Už dávno jsou pryč fámy, kdy se tvrdilo, že fasáda porostlá břečťanem nebo psím vínem zvyšuje vlhkost domu a že břečťan poškozuje zdivo.

Světe div se, vše je přesně naopak, dům porostlý popínavou rostlinou zajišťuje stínění slunečnímu záření. Menší zahřívání s sebou nese i menší napětí způsobené změnami objemu vlivem teploty. Popínavky chrání zdivo před deštěm, ale nebrání proudění vzduchu. Omítka pod rostlinou je stále suchá a tak vydrží mnohem déle. Navíc takový dům vzhlíží přímo esteticky a nabíjí klidnou atmosférou.

Tepelně izolační funkce je stejná jako u jakékoliv jiné předstěny dvouplášťové fasády. Smysl má však jen v případě neopadavých druhů. Pokud se rozhodnete pro popínavou rostlinu, je třeba si vybrat její funkci dle světové strany. Pokud máte fasádu orientovanou na sever vaší volnou je jasně břečťan, fasáda orientovaná na jih naopak vyžaduje jasmín, révu, vistárii nebo například trubač.

Východní strana si žádá chmel, zimolez, přísavník a nebo třeba svlačcovec. A na západ je nutná hortenzie, ostružník, vistárie nebo třeba podražec.